Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Aktualności

Rękodzieła Stanisława Kądzieli

Data umieszczenia:

Pasji tworzenia oryginalnych dzieł z „przeróżnych tworzyw” Stanisław Kądziela oddaje się od bardzo wielu lat.

Foto

Pierwsze okazy rękodzieła artystycznego, zdobiące ogródek wokół domu w Niemirach, wzbudzały nie tylko zainteresowanie, ale przede wszystkim cieszyły oczy i zachwycały, bowiem ptaki i zwierzątka zrobione z dętek, sznurka, drutu, plastiku, drewna tworzyły jakby baśniowy kolorowy świat. Każdy kto serdecznie i gościnnie był przyjmowany przez rodzinę Kądzielów /wiele lat odbywały się w Niemirach Gminne i Powiatowe Turnieje Piłki Siatkowej na posesji Kądzielów/ podziwiał talent p. Stanisława, dopytując, jak to zrobił? W odpowiedzi otrzymywał uśmiech i lakoniczne stwierdzenie: „a, bo ja to lubię.” Po czym dopytujący otrzymywał szczegółowe informacje przekazywane z wielkim przejęciem i jakby uczuciem dla każdego wykonanego przedmiotu.

Szczególną estymę p. Stanisław okazywał przygotowywanym własnoręcznie wieńcom dożynkowym. Wieńcom, które imponowały nie tylko okazałością, ale przede wszystkim misternym wykonaniem w każdym detalu. Co więcej ten żniwny symbol dziękczynienia Bogu dla p. Stanisława był corocznie dokładnie zaplanowany począwszy od pomysłu, po konstrukcję, dobór odpowiednich kłosów i ziaren, a potem skrupulatne wykonanie, z pasją, uczuciem i troską o każdy szczegół.

Foto

Przez kilka lat żniwne arcydzieła /między innymi: łódź 2007 r., Matka Boża 2010 r., Chrystus Król 2011 r., Święta Rodzina 2012 r., Chrystus w łodzi 2013 r., Matka Boża z Dzieciątkiem 2014 r./ wzbudzały podziw i były tak wyjątkowe, że znalazły miejsce w Katedrze w Łomży i w Domu Ojców Orionistów w Brańszczyku.

Wrażliwość p. Stanisława na piękno w przyrodzie i rolniczej pracy charakterystyczne dla polskiej wsi, zaowocowała kolejnym rewelacyjnym przedsięwzięciem. Podczas tegorocznych dożynek gminnych oraz uroczystości nadania imienia Marii Żywirskiej Skansenowi w Brańszczyku p. Stanisław /za namową, bowiem tego wspaniałego naszego gminnego twórcę ludowego cechuje niebywała skromność/ zaprezentował wystawę miniaturowych narzędzi gospodarskich i rolniczych, począwszy od cepa po młockarnię, ba żeby tylko.

Tworząc, wzorował się na eksponatach przekazanych przez darczyńców do Skansenu na podstawie fotografii udostępnionych przez Gminny Dom Kultury, a zwłaszcza fotek opiekuna skansenu Katarzyny Bralewskiej. Miniaturowe pięknie wykonane narzędzia są zrobione w odpowiedniej skali, można wziąć je w dłonie, dokładnie obejrzeć i dowiedzieć się czemu służyły, ponieważ już tak wiele z nich wyszło z użycia. Wystawę można oglądać w izbie pamięci poświęconej Patronce Skansenu. W planach GDK jest też wydanie albumu z opisem poszczególnych eksponatów.

Foto

Warto dodać, że Stanisław Kądziela przez cztery kadencje w latach 1998-2014 był radnym Rady Gminy Brańszczyk, a jego dzieła powstawały z potrzeby serca zupełnie bezinteresownie bez oczekiwań jakichkolwiek korzyści. Tym bardziej działalność artystyczna i społeczna Stanisława Kądzieli jest godna uznania, zasługująca na gratulacje i życzenia dalszej twórczej aktywności. Śmiało możemy powiedzieć, że Stanisław Kądziela jest ludowym artystą, który zasługuje na podziw, bowiem doskonale promuje naszą Gminę Brańszczyk.

ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Opracowanie: Dyr. GDK Maryla Puścian
Publikacja: Marek Rozenek
Foto: GDK BrańszczykStopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
CODZIENNIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH OD 8.00 DO 16.00

OD 03.04.2017 ROKU
URZĄD STANU CYWILNEGO I REFERAT DS. OBYWATELSKICH CZYNNY W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 8.00 DO 17.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda WyszkówStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 998 razy.
© 2006 - 2018 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: ANETA MIKOŁAJCZYK, e-mail: aneta.mikolajczyk@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.