Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Aktualności

99 rocznica Odzyskania Niepodległości

Data umieszczenia:

Świętowanie rocznicowych obchodów Odzyskania Niepodległości rozpoczęło się mszą świętą w kościele parafialnym z udziałem pocztów sztandarowych szkół i OSP, licznie przybyłej młodzieży i dzieci wraz z władzami samorządowymi i mieszkańcami Gminy Brańszczyk.

Foto

Proboszcz ks. kan. Paweł Stachecki powitawszy wszystkich, zauważył w kazaniu, że dzisiejsza uroczystość wprowadza nas w jubileuszowy rok zmartwychwstania Polski. Najważniejszego wydarzenia naszej najdroższej historii. Doniosła data 11 listopada w symboliczny sposób spina wysiłki sześciu pokoleń Polaków nieszczędzących żadnych ofiar i cierpień, by zrzucić kajdany niewoli. Nie mieliśmy wtedy zbyt wielu sojuszników – kontynuował kapłan - bo powrót na mapę Katolickiej Polski nie był na rękę potęgom europejskim. Nasi sąsiedzi: Prusy, Rosja, Austria, którzy z pogwałceniem praw Bożych i ludzkich dokonali rozbioru Rzeczpospolitej nigdy w żadnym porządku moralnym i politycznym nie rozliczyli się z tej zbrodni.

Rachunku sumienia nie dokonała też Europa przyzwalając na naszych oczach na powtarzające się akty agresji wobec suwerennych państw. Jeżeli prawa narodu są wciąż łamane, to jest to bolesne pogłosie nieodrobionej lekcji rozbiorów Polski. Dlatego takim cudem było odrodzenie naszej Niepodległości w 1918 roku – mówił kapłan- to „prawica Pańska moc okazała” nad narodem, który świadomy swych grzechów z zaborowej niewoli uczynił ekspiację. Nasi przodkowie rozumieli, że odzyskamy własne państwo, czyli własną wolność polityczną wtedy, jeśli odzyskamy wolność wewnętrzną i to każdy osobiście. Tylko takie zwycięstwo współpracuje z łaską Bożą. Bez wiary, modlitwy, ufności w bożą sprawiedliwość nie odzyskalibyśmy własnego Państwa. Dzisiaj z radością w pokoju świętujemy ten radosny Dzień Niepodległości i pragniemy podziękować Panu Bogu za dar naszej ziemskiej Ojczyzny.
Zachęcając na koniec, żeby modlić się coraz mocniej o to, by Polska stawała się Królestwem Bożym, a wtedy „wszystko będzie nam dodane”.

Foto

Za uczestnictwo w modlitwie za Ojczyznę ks. proboszcz podziękował szkołom i strażakom z pocztami sztandarowymi, władzom samorządowym oraz orkiestrze strażackiej pod przewodnictwem kapelmistrza Andrzeja Gałązki, Siostrom Zakonnym Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi zaś za piękną dekorację ołtarza z symbolami narodowymi.

Kwiaty i znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II złożyli przedstawiciele władz samorządowych Wójt Gminy Mieczysław Pękul, Zastępca Wójta Andrzej Łapiński, Sekretarz Gminy Danuta Chmielewska oraz radne Rady Gminy Jadwiga Stoszewska i Jadwiga Uchal oraz przedstawiciele szkół i siostry zakonne z wychowankami.

Druga część uroczystości przebiegała w sali OSP, gdzie odbył się Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej pod patronatem Wójta Gminy, który powitał uczniów, ich rodziny oraz nauczycieli, wyrażając radość z udziału dzieci w konkursie oraz tak licznie przybyłej publiczności.

Gminny Dom Kultury w Brańszczyku jako coroczny koordynator konkursu reprezentowała dyrektor Maryla Puścian, która przedstawiła skład komisji w osobach: Katarzyny Błońskiej, Anny Nasiadka, Anny Pieńkos, Danuty Chmielewskiej i Piotra Wyszyńskiego, po czym przystąpiła do przeprowadzenia występów w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Po przesłuchaniu wykonawców zaproszono wszystkich na krótką przerwę, podczas której strażacy z OSP w Białymbłocie częstowali gorącą pyszną grochówką, a dzieci dodatkowo mogły posilić się pysznymi bułeczkami i sokiem.

W wyniku prac komisji, spośród 61 występujących, laureatami Gminnego Konkursu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej zostali:

w kategorii klas I-III

I miejsce ex aequo: Gabriela Zdziarstek, Kornelia Żabik, Wiktoria
Foto

Urbianiak, Zuzanna Urbaniak z PSP im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance za wykonanie utworu pt., „Bo w piechocie fajno jest’’ /opiekun Bożena Tarcicka/ oraz Julia Bajor i Paweł Ponichtera z PSP im. Henryka Sienkiewicza w Brańszczyku za wykonanie piosenki pt. „Ostatni Mazur’’/opiekun Natalia Łapińska/.

II miejsce: Angelika Durska, Jakub Kulesza, Michał Bobowski, Bartosz Szulkowski, Mateusz Osowiecki z PSP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Porębie /„Przybyli ułani”, opiekun Grażyna Górecka/

III miejsce: Samanta Stankiewicz z PSP im. Jana Pawła II w Białymbłocie /„Wojenko, wojenko”, opiekun Magdalena Sitek/

w kategorii klas IV-VII

Foto

I miejsce: Maja Balicka, Olga Kulesza, Anna Szymanik, Aleksandra Rojek, Amelia Wielgolaska z PSP im. Henryka Sienkiewicza w Brańszczyku za wykonanie utworu pt. „Niepodległość” /opiekun Michał Sitek/

II miejsce: Maja Kania, Agnieszka Kurowska, Oliwia Kurowska, Oliwia Nasiadka, Zofia Zalewska z PSP im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance /„VII Kompania”, opiekun Mirosława Kurowska

III miejsce: Kamila Tomczak, Karolina Urbaniak, Alicja Wieczorek, Karolina Pyśk, Oskar Pakieła z PSP im. Jana Pawła II w Białymbłocie /„Dziś idę walczyć mamo”, opiekun Magdalena Sitek/

W kategorii Gimnazjum

Foto

I miejsce: Klaudia Przybyłowska, Martyna Gałązka, Kamil Hartman z PG im. Obrońców Ojczyzny w Porębie za wykonanie piosenki pt. „Mury” /opiekun Michał Sitek/

II miejsce: Roksana Sówka, Natalia Zasłona, Dominik Laskowski, Łukasz Błoński z PG im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Brańszczyku /„Taki kraj”, opiekun Michał Sitek/

III miejsce Daria Pałubińska z PG im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Brańszczyku /„W listopadzie’’, opiekun Michał Sitek/.

Wszyscy występujący, zwycięzcy oraz uczestnicy: Szymon Rosiński, Jan Stoszewski, Paweł Sobiewski, Daniel Kulesza, Maja Szymanik, Weronika Wróbel, Aleksandra Łapińska, Alicja Podleś, Wiktoria Roguszewska, Oliwia Zalewska, Julia Napiórkowska, Julia Stankiewicz, Wiktoria Szczechura, Kinga Wiśniewska, Aleksandra Wiśniewska, Julia Łapińska, Julita Bobowska, Natalia Uzdowska, Julia Sówka, Weronika Sitek, Karol Sitek, Katarzyna Siatkowska, Oliwia Sobiewska, Maria Bloch, Weronika Waszczak, Kacper Piórkowski otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Mieczysława Pękula.

Podziękowania za piękne koncerty otrzymał również Klub Seniora „Turzyńska Seniorada” przy akompaniamencie Piotra Wyszyńskiego /organisty parafii Brańszczyk/ oraz Klub Seniora z Brańszczyka z Młodzieżową Orkiestrą „Darmanista” pod kierunkiem Kapelmistrza Dariusza Pieńkosa, a także dyrektorzy szkół za zaangażowanie w obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości, rozpoczynające jubileusz 100-lecia wolnej Polski.

Organizatorzy dziękują wszystkim za przygotowania, pracę merytoryczną i techniczną, strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej za pyszny poczęstunek, mieszkańcom zaś za liczny udział w patriotycznym święcie.


Opracowanie: Dyr. GDK Maryla Puścian
Foto: Weronika Puścian
GDK Brańszczyk
ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERIIStopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
CODZIENNIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH OD 8.00 DO 16.00

OD 03.04.2017 ROKU
URZĄD STANU CYWILNEGO I REFERAT DS. OBYWATELSKICH CZYNNY W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 8.00 DO 17.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda WyszkówStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 974 razy.
© 2006 - 2018 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: ANETA MIKOŁAJCZYK, e-mail: aneta.mikolajczyk@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.