Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Aktualności

Radosne 100 plus

Data umieszczenia:

101 urodziny Józefy Jechna z Nowej Wsi

Foto

Ze źródeł danych o długowieczności wynika, że średnia długość życia wzrasta niewspółmiernie szybko, a zmiany długości życia ludzkiego na przestrzeni dziejów wykazują przesunięcie i wydłużenie „granicy” starości. Naukowcy od czasów starożytnych, badając wpływ na długowieczność różnych czynników wskazują głównie na uwarunkowania genetyczne (odpowiadają w 20-30% za długowieczność), styl życia, a także klimat danego kraju. Zauważając, że przypadkami skrajnej długowieczności są tzw. superstulatkowie, czyli osoby, które przekroczyły 110 lat.
Sto pierwsze urodziny Józefy Jechna mieszkanki Nowej Wsi w Gminie Brańszczyk /woj. mazowieckie/ stały się asumptem do zasięgnięcia wiedzy o tzw. matuzalemowych latach i średniej długości życia w Polsce i na całym świecie /co dla zainteresowanych autorka artykułu poleca/, ale przede wszystkim do poinformowania, że w dniu 6 lutego 2018 roku Szacowną Jubilatkę odwiedzili w jej rodzinnym domu Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul, Kierownik USC Teresa Kasprowicz, Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Gałązka, Radny Sejmiku Woj. Maz. Marian Krupiński oraz Proboszcz Parafii Białebłoto ks. Tomasz Tymiński.
Foto


Pani Józefa wraz z córką Aliną serdecznie powitała gości, którzy składając gratulacje i życzenia ciesząc się, że zastali Ją w dobrej kondycji, gratulowali osiągnięcia tak wspaniałego wieku i życzyli przede wszystkim zdrowia i jeszcze wielu lat życia w otoczeniu troskliwej rodziny.
Ks. Tomasz Tymiński przekazał Dostojnej Jubilatce różaniec z Ziemi Świętej, życząc wielu łask bożych, zaś przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich okolicznościowe listy gratulacyjne i prezenty rzeczowe, które Pani Józefa Jechna przyjęła na stojąco, dziękując i słodko się uśmiechając.
W trakcie smacznego obiadu, którym rodzina podjęła gości, rozmawiano o sposobach na długowieczność, bowiem statystyki, wydają się potwierdzać fakt, że liczba ludzi długowiecznych (żyjących dłużej niż wynosi spodziewana długość wieku) wraz z poprawą warunków życia, włącznie z podniesieniem poziomu higieny, rozwojem medycyny oraz upowszechnieniem wynalazków- ciągle wzrasta. Można byłoby sądzić, że to właśnie wygodne życie służy jakby jego przedłużaniu. Jednak nasza Jubilatka, która w trudnych warunkach przeżyła II wojnę światową i doświadczyła wielu nieszczęść /więcej w miesięczniku LWG luty -2017 Nr 257/, zapewne ma swój osobisty sposób na długowieczność. I mimo badań naukowych, szeroko zakrojonych na całym świecie, owa długowieczność jednostek nadal stanowi uroczą tajemnicę i wzbudza zachwyt wśród ludzi, którzy spotykają na swojej drodze tak wyjątkowe osoby.
Foto


Pod koniec uroczystości urodzinowej wszyscy życzyli Pani Józefie ponownego spotkania za rok na 102 urodzinach, a kto wie może nawet na Jubileuszu „Superstulatki”.
Warto dodać, że szacuje się, iż w Polsce liczba stulatków wzrosła przez 10 lat prawie trzykrotnie osiągając
w 2010 roku wartość około 3 tys. /Herm A, Cheung SLK, Poulain M (2012) Emergence of oldest old and centenarians: demographic analysis. Asian J Gerontol Geriatr 7: 19-25/.
Dobrze jest też wiedzieć, że nasza gmina /klimat i warunki/ również sprzyjają długowieczności.

ZAPRASZAMY DO FOTO-GALERII


Opracowanie i foto: Dyr. Maryla PuścianStopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
CODZIENNIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH OD 8.00 DO 16.00

OD 03.04.2017 ROKU
URZĄD STANU CYWILNEGO I REFERAT DS. OBYWATELSKICH CZYNNY W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 8.00 DO 17.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda WyszkówStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 702 razy.
© 2006 - 2018 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: ANETA MIKOŁAJCZYK, e-mail: aneta.mikolajczyk@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.