Menu górne

Foto
Krajobraz w gminie Brańszczyk, fot. Urząd Gminy

Aktualności

Pierwsi Honorowi Obywatele gminy Brańszczyk

Data umieszczenia:

Tytułem Honorowego Obywatela gminy Brańszczyk zostali wyróżnieni pułkownik pilot Kazimierz Pogorzelski oraz profesor Stanisław Białousz.

Foto


Piękna i ważna uroczystość odbyła się w Brańszczyku 10 października. Rada gminy po raz pierwszy skorzystała z możliwości uhonorowania ludzi, którzy, mimo lat oddalenia, w sposób szczególny związani są z gminą Brańszczyk.
Wśród znamienitych gości, rodziny i przyjaciół honorowych obywateli, znaleźli się, co ważne, uczniowie szkół w Brańszczyku i Nowych Budach, których absolwentami są Kazimierz Pogorzelski i Stanisław Białousz.
Rada Gminy Brańszczyk 28 września jednogłośnie przyjęła uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa obydwu panom. Ceremonia nadania honorowego obywatelstwa odbyła się podczas uroczystej sesji rady gminy 10 października.
Foto


Chłopak z Brańszczyka
Laudację Kazimierzowi Pogorzelskiemu wygłosił Mieczysław Pękul: – Życiorys pana Kazimierza Pogorzelskiego to gotowy materiał na scenariusz filmowy. Byłaby to opowieść o życiowej drodze, jaką przebył „chłopak z Brańszczyka” na szczyty wojskowej kariery, zostając wybitną postacią polskiego lotnictwa okresu powojennego – mówił wójt. – Pomimo tych osiągnięć i zaszczytów, zawsze pozostał emocjonalnie związany z Brańszczykiem i jego okolicami z racji urodzenia (urodził się 17 listopada 1931 r. w Brańszczyku – red.), spędzonego dzieciństwa, a także pochodzenia rodziców.
Kazimierz Pogorzelski wywodzi się z rodziny o żywych tradycjach patriotycznych. Jest synem żołnierza AK, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych. Sam był harcerzem Szarych Szeregów. Jego kariera wojskowa w pewnym momencie została przerwana, bo nie chciał zrezygnować z wyznawanych wartości.
Po przejściu na emeryturę kontynuuje działalność społeczną jako członek Krajowej Rady Lotnictwa, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Klubu Pilotów Doświadczalnych oraz prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich.
- Jego działalność pozostawiła trwały ślad w sferze utrwalania tradycji i patriotycznego wychowania młodzieży – podkreślił laudator. – Kazimierz Pogorzelski, mimo wieloletniego oddalenia w związku ze studiami i pracą zarówno w kraju, jak i za granicą, zachował silne związki emocjonalne z rodzinną miejscowością i z regionem, którego symbolem jest rzeka Bug i Puszcza Biała.
- Na zawsze pozostałem tym chłopakiem z Brańszczyka, który tu powrócił, chociaż stąd wyruszył w świat, szukając swojego miejsca na ziemi i na niebie – zapewnił honorowy obywatel gminy, dziękując za życzliwość i okazywaną sympatię.
Foto


Człowiek renesansu w XXI wieku
- Obywatel honorowy to zaszczytny tytuł przyznawany osobom wybitnym, związanym, zakorzenionym w małej Ojczyźnie. Posiadają dorobek, z którego korzysta cała nasza wspólnota. Taką osobą jest Pan Prof. Stanisław Białousz – człowiek renesansu w XXI wieku – podkreślił w laudacji dla prof. Stanisława Białousza Krzysztof Wawrzyńczak, dyrektor szkoły w Nowych Budach, której najwybitniejszym absolwentem jest profesor. – Na uznanie zasługują kariera i dorobek naukowy Pana Profesora, współpraca z Samorządem Gminy Brańszczyk, życiowa postawa i nieustanna obecność Pana Profesora w życiu lokalnej społeczności.
Profesor urodził się w 1938 r. w Starych Budach. Ukończył Politechnikę Warszawską, której od 1961 r. był st pracownikiem naukowym. W roku 1978 uzyskał stopień doktora habilitowanego za pracę z zakresu teledetekcji. Odbył kilka staży naukowych i dydaktycznych we Francji, Szwajcarii, Belgii, Holandii, USA i Szwecji. W roku 1993 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk technicznych. - Działalność Pana Profesora dotyczy chyba wszystkich kontynentów. Choć pracuje dla całej ludzkości, to nigdy nie zapomina o miejscu, z którego w połowie XX w. wyruszył w świat – podkreślił laudator. - Był m, innymi honorowym przewodniczącym komitetów budowy pomników Jana Pawła II w Nowych Budach i Brańszczyku. Był inicjatorem odbudowy w Budach krzyża poświęconego żołnierzom wojny bolszewickiej 1920 roku. Współorganizuje coroczne uroczystości w tym miejscu. Współtworzył bibliotekę w świetlicy w Budach Starych. Brał udział w organizowaniu obchodów 80-lecia śmierci malarza Wacława Ruszkowskiego.
A to tylko niektóre z jego działań na rzecz małej ojczyzny.
- Pan prof. S. Białousz ze wszech miar zasługuje na tytuł Honorowego Obywatela Gminy Brańszczyk – podkreślił Krzysztof Wawrzyńczak. – Swoim życiem udowadnia, jak pięknie jest pracować, uczciwie służyć nauce i Ojczyźnie, (...) dawać przykład do naśladowania, być mecenasem i ambasadorem swojej małej Ojczyzny, promować jej piękną historię – z nadzieją, że stanie się inspiracją do rozwoju zgodnego kanonem wartości chrześcijańskich.
Pierwsi w historii honorowi obywatele gminy Brańszczyk byli ogromnie wzruszeni, czego wcale nie kryli, odbierając życzenia i gratulacje.


FotoZAPRASZAMY DO FOTO-GALERIIOpracowanie: Elżbieta Borzymek (Nowy Wyszkowiak)
Fot: Dyr. Maryla Puścian
Publikacja: Kamil Pałubiński
GDK BrańszczykStopka

Urząd Gminy w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 45, 07-221 Brańszczyk

tel.: (29) 679-40-40, 679-40-41, 679-40-48
fax: (29) 679-40-40

e-mail: sekretariat@branszczyk.pl
www: http://www.branszczyk.pl

Godziny otwarcia:
URZĄD GMINY W BRAŃSZCZYKU CZYNNY
CODZIENNIE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH OD 8.00 DO 16.00

Konto bankowe:
BS Ostów Maz. O/Brańszczyk
29 8923 1063 0500 0710 2005 0002

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.branszczyk.pl

Miedzy Bugiem a Narwią

Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej KRUS

NFOSIGW Dokumenty zastrzeżone

MODR Komenda WyszkówStatystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 360 razy.
© 2006 - 2018 Urząd Gminy Brańszczyk
Zawartość merytoryczna: ANETA MIKOŁAJCZYK, e-mail: aneta.mikolajczyk@branszczyk.pl, tel.: 29 592-93-15
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel.: (22) 818-72-14
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 15 września 2006 r.